Dive Sites in Sverige
31 dive sites and underwater attractions
Other Locations
Kronan
Kronan, även kallad Stora Kronan, var ett regalskepp i den svenska Kungliga flottan. Fartyget byggdes vid Stockholms skeppsgård på Skeppsholmen i Stockholm under ledning av den engelske skeppsbyggmästaren Francis Sheldon, och sjösattes den 31 juli 1668. Då Kronan byggdes var hon ett av världens största krigsfartyg, med en bestyckning bestående av 105 kanoner av olika storlekar uppställda på tre batteridäck.
Gustavsberg 91
Johannes L
Dive Site 3809016846
Dive Site 9890090389
Dive Site 9020201318
Dive Site 4954354798
Gustavsberg 70
Dive Site 4275371918
Dive Site 5849369414
Dive Site 5849369398
Nieman
Dive Site 9890011619
Dive Site 4323196973
Dive Site 5849369402
Dive Site 7889557824
Dive Site 4694234806
Dive Site 8829518434
Dive Site 4805327868
Dive Site 5849369407
Mars
Mars, även känd som Makalös och enligt traditionen som Jutehataren, var ett av flottans största fartyg. Hon färdigställdes 1564 på Björkenäs skeppsgård strax norr om Kalmar och förliste samma år. Hon var amiral Jakob Bagges amiralsskepp och gick under i första slaget vid Ölands norra udde, varvid 500-600 svenskar och 300-400 lybeckare, som tagit skeppet i besittning, omkom. Jakob Bagge hade dessförinnan gått över till det lybska amiralsskeppet Engelen, varvid han tillfångatogs.
Scepter
Scepter, med betydelsen Spiran, var ett regalskepp och ett örlogsskepp som byggdes på Stockholms skeppsgård på nuvarande Blasieholmen och sjösattes 1634. Hon var bestyckad med 58–66 kanoner och tjänstgjorde inom svenska flottan som Klas Flemings amiralsskepp och deltog som sådant i sjöslaget vid Kolberger Heide 1644 i striden mot kung Kristians danska flotta, samt under Erik Rynings befäl 1645.
Balder
Dive Site 11997811569
Dive Site 3582176393
Dive Site 11040070959
Dive Site 13104308332
Dive Site 12707600248
Dive Site 10074005888
Marina af Hönö
About Diving in Sverige
Dive site data from OpenStreetMap and Wikipedia. Information may not be complete.