Dive Sites in Sweden
75 dive sites and underwater attractions
Browse by Region
Stockholm
Gustavsberg 100
Dive Site 5849369406
Dive Site 5849369401
Dive Site 5849369413
Dive Site 4309726694
Dive Site 5849369397
Riksäpplet
Riksäpplet, eller Äpplet, officiellt HM Realskepp Riksäpplet, var ett regalskepp i den svenska Kungliga flottan. Riksäpplet byggdes på Gamla Varvet i Göteborg under ledning av den engelske skeppsbyggmästaren Francis Sheldon och sjösattes den 25 april 1661. Hennes bestyckning utgjordes av 84 kanoner av olika storlekar på två batteridäck.
Ingarö 100
Båtlämning, recent, ca 5,5X1,2 m. Bestående av klinkbyggd öppen fritidsbåt. Framkom och besiktades vid särskild arkeologisk utredning av Statens maritima museer, år 2006. (RAÄ dnr 321-424-2007).
Värmdö 275
Scania
Villon
This is a non-dangerous wreck. Historic wreck site. Maximum depth: 17.8 meters. Located at 55.5640° North, 14.4184° East.
Other Locations
Dive Site 13141109844
Pelle
Dive Site 9020201320
Dive Site 4515497138
Dive Site 9020201319
Dive Site 3648020931
Dive Site 9849074098
Dive Site 9890011620
Dive Site 9890059018
Trubaduren fyr
lighthouse in Gothenburg Municipality, west coast, Sweden. Located at 57.5967° North, 11.6325° East.
Dive Site 5849369405
Dive Site 670367344
Dive Site 5849369415
Dive Site 3809016847
Dive Site 5117625320
Dive Site 9889482427
Dive Site 5849369408
Dive Site 5849369404
Dive Site 9890090390
Dive Site 8829518436
Dive Site 5849369399
Dive Site 4805327124
Dive Site 12398777150
Dive Site 3809016848
Kihlsvraket
Dive Site 9890060630
Dive Site 12926581832
Dive Site 5849369410
Dive Site 9878434407
Dive Site 8829518433
Dive Site 9846072484
Dive Site 8992212255
Dive Site 8829518435
Dive Site 5849369400
Dive Site 4309726693
Snorkelled
Dive Site 8045042261
Dive Site 8829518432
Dive Site 9866922873
Reel Diving
Dive Site 8829518437
Dive Site 4522159620
Dive Site 11158420031
Dive Site 9890052684
Dive Site 12488966907
Dive Site 12913254263
Dive Site 2767771032
Björkviks brygga
Ingarö 102
Båtlämning, recent, ca 5X1,2 m. Bestående av klinkbyggd fritidsbåt av typen campinbåt. Framkom och besiktades vid särskild arkeologisk utredning av Statens maritima museer, år 2006. (RAÄ dnr 321-424-2007).
Ingarö 98
Bålämning, recent, 6X1,5 m. Bestående av kravellbyggd segeljolle med för- och akterdäck. Framkom och besiktades vid särskild arkeologisk utredning av Statens maritima museer, år 2006. (RAÄ dnr 321-424-2007).
Värmdö 286
Tjurkö båtkyrkogård
Äventyrsgruvan
Kittelörvraket
Minsveparen HMS Aspö
http://www.sverigeplats.se/stockholms-lan/osteraker/hms-aspo.html
Ostergotland
Dive Site 9889611614
Dive Site 9890052940
Vastra Gotaland
Dive Site 5896905036
Dive Site 4273778459
Dive Site 3809016845
Dive Site 9890023729
Dive Site 9890074869
Halland
Dive Site 7834937894
Kalmar
Dive Site 7889544201
About Diving in Sweden
Dive site data from OpenStreetMap and Wikipedia. Information may not be complete.